Rohelise spargli kasvatamine tõstetud voodis - sparglivoodi loomine aias
Spargel (Asparagus) on mitmeaastane põõsas. Rohelise spargli juurestik peaks olema vähemalt 20 cm allpool maapinda, et taim ei saaks külmakahjustusi.
Roheline spargel ei vaja kile ning selle kasvatamine on palju lihtsam ja vähem töömahukas kui valge spargli kasvatamine.
Pärast saagikoristusfaasi kasvab spargel kuni 2 meetri kõrguseks. Filigraansed võrsed koos nõelataolise lehestikuga on köögiviljaaia kaunistuseks.
Nüüd oleme oma köögiviljaaeda istutanud kõrgendatud pargipeenra ja loodame, et lähiaastatel saab hea saagi.
Siin on mõned põhilised andmed spargli kasvatamise kohta.
Põrandad:
Eriti sobivad selleks huumusesisaldusega mullad, kuigi ka liivased ja savised mullad annavad eeldatavasti head saagikust. Vähem sobivad külmad ja niisked mullad, mis on altid vee sissevoolule.
Pöörake tähelepanu mulla pH väärtusele, tugevalt happelised mullad on ebasobivad. Sparglile on vaja pH väärtust vähemalt 5,5. Spargli taimed tunnevad end tõeliselt hästi pH väärtusega 6 ja rohkem. Kui pH-väärtus on liiga madal, tuleks muld lupjata.
Asukoha valik:
Spargel armastab päikest. Seepärast tuleks sparglile valida päikesepoolne kasvukoht. Sparglit ei tohiks istutada aladele, mis on pikka aega varjus olnud, sest siin võib oodata oluliselt väiksemat saaki. Üldreeglina võib öelda, et kui ala on kogu hommiku või kogu pärastlõuna varjus, on see kasvatamiseks sobimatu.
Spargli istutustihedus:
30 Steiniva sordi spargli taime annavad umbes 5 meetri pikkuse sparglirivi. Mitme rea puhul peaks reavahe olema vähemalt 1,6 meetrit. Sparglitaimede juured peaksid olema laiali laotatud vihtidena.
Spargliplatsi eluiga
Hea hoolduse korral võib sparglipeenar anda head saaki kuni 15 aastat. Pärast seda peaks sparglipeenar neli aastat seisma või kasutama seda salati kasvatamiseks. Vanad spargeltaimed tuleb välja kaevata.
Väetage sparglipeenart:
Enne sparglitaimede istutamist tuleks sisse kaevata hea kompostmuld ja lisada umbes 350 grammi täielikku orgaanilist väetist 5 meetri sparglirida kohta.
Seejärel väetatakse juunis, augustis ja uuesti aprillis umbes 350 grammi orgaanilist täismassväetist 5 meetri sparglirida kohta.
Sparglitaimede istutamise aeg:
Noored spargli taimed istutatakse aprillis kuni mai keskpaigani.
Spargli saagikoristus:
Traditsiooniliselt koristatakse sparglit kuni jaanipäevani, st 24. juunini. Pärast seda peaks spargel vabalt kasvama, et koguda jõudu järgmiseks aastaks. Tuleb märkida, et täielik koristamine on lubatud alles pärast kolme aastat.
1. aastal sparglit ei koristata.
Teisel aastal võib koristada 1-2 sparglivarre taime kohta.
3. aastal võib sparglit korjata viis nädalat.
Neljandal aastal võib seda korjata kuni jaanipäevani.
Spargli saagikus:
30 taime puhul saab täieliku saagikuse faasis koristada umbes 1,5 kg sparglit nädalas.
Osta spargli taimi:
Ostsime oma Steiniva sordi spargli taimed Spargelhof Elsholzi veebipoest. Kohaletoimetamine oli kiire ja taimed olid väga hea kvaliteediga. Spargeltaimed tarnitakse märtsi keskpaigast kuni mai keskpaigani. Ülejäänud perioodil võetakse vastu ettetellimusi.
Eemaldage talvine umbrohi:
Kui taime maapealsed osad sügisel tagasi surevad, tuleb taim lõigata maha vahetult allpool maapinda. Traditsiooniliselt põletatakse haulm. Sellel on oluline põhjus, sest sparglikobras, mis on sparglikasvatuse peamine kahjustaja, talvitub surnud sparglilehtedes.
Spargli seemned:
Sparglitaimede seemned on mürgised.
Looge kõrgendatud voodi rohelise spargli jaoks:
Kõigepealt tuleb märkida sobiv asukoht. Me otsustasime 30 taime jaoks, st 5 x 1,2 meetri suurusele voodile.
Seejärel tuleb muru maha lõigata ja ümber pöörata. Sobivaid professionaalseid aiatööriistu saate osta Werkzeugschmiede Krumpholzi veebipoest. Kaevake sisse komposti ja orgaanilist väetist. Kui muld on happeline, lisage veidi lupja.
Pange kokku tõstetud voodi ja istutage spargeltaimed:
Seejärel monteerige tõstetud voodi. Meie valisime cumaru plankudest ja kumarukantpuidust nurgakinnituste jaoks tehtud kõrgendatud voodi. Puit on FSC-sertifikaadiga ja pärineb Colombia jätkusuutlikust metsandusest.
Kasutasime 2,74 m ja 2,43 m pikkuse tõstetud voodikülje jaoks 2,74 m ja 2,43 m pikkuseid plankusid. Kasutasime ühenduskohtade jaoks lühikesi lõikeid meie troopilisest puidust. Oluline on alati eelpuurida ja eelistatavalt süvendada. Puit on nii kõva, et kruvid põhjustaksid muidu laudade ja kandiliste puiduosade pragunemise.
Kõrghaljastuse alusele tuleks paigaldada tsingitud ristkülikukujulisest traadist valmistatud kärbsekaitsed. Seda saab osta peaaegu igast ehitus- või Raiffeiseni kauplusest. Seejärel valage potikompost ja asetage spargli taimed mulda.
Nüüd täitke tõstetud voodi huumuse või soodsa pinnasega, nii et kõik taimed oleksid hästi kaetud. Jätkake mulla lisamist kuni sügiseni, kuni kõrghaljastus on täielikult täidetud.
Sparglite kasvuplatsi areng hooaja jooksul
Spargliplats nädal pärast sparglitaimede istutamist.
Juba ühe nädala pärast on spargeltaimed kasvanud läbi 10 cm paksuse huumuskihi. Noored taimed on terved ja jõulised. Varred kasvavad iga päev märgatavalt kõrgemaks. Nüüd tuleb tõsta voodi veel kottide kaupa potikomposti.
Kolm nädalat pärast spargli istutamist
Maikuu 2. nädala tugevate öökülmade ajal - kuni miinus 10 kraadi Oberbergischi piirkonnas - külmusid mõned noored sparglivarred. See ei kahjustanud sparglit siiski rohkem. Juba järgmisel päeval kerkisid mullast uued võrsed.
Tõstetud voodi on nüüd peaaegu ääreni täidetud huumusega. Viimased kotid potikompostiga pannakse kõrghaljastusse järgmisel nädalal. Spargli võrsed kasvavad väga kiiresti. Esimesel aastal on võrsed veel üsna õhukesed, kuid järgnevatel aastatel võrsed võrsuvad palju jõulisemalt.
Kuus nädalat pärast spargli istutamist
Roheline spargel kasvab maast välja, iga päev ilmuvad uued võrsed. Servadesse oleme istutanud noori radicchioid, mida oleme kasvatanud oma kasvuhoones . Esimesed võrsed hakkavad andma palju väikseid kollaseid õisi. Algab spargli õitsemine.
Neli kuud pärast spargli istutamist
Septembris on emaste õisikute punased sparglimarjad välja arenenud. Sparglite seemned asuvad marjade sees ja on inimesele (kergelt) mürgised.
Bonni Ülikooli Kliinikumi teabekeskuse andmetel sisaldavad marjad mitmeid furostanool- ja spirostanoolglükosiide, mis võivad 5-7 küpset marja tarbimisel põhjustada oksendamist ja kõhuvalu. Suuremate koguste söömise järel võivad olla vajalikud meetmed mürgi eemaldamiseks.
Viis kuud pärast sparglitaimede istutamist
Oktoobris hakkavad spargeltaimede lehed kollaseks muutuma. Toitained rändavad taime ülemistest osadest risoomi, kus need ladustatakse talve jooksul tulevaseks taimekasvuks.
Kui sparglivarred on nõrgad ja õõnsad, on õige aeg võrsete eemaldamiseks. Liiga varajane lõikamine vähendab järgmiste aastate saagikust, liiga hiline lõikamine võib soodustada haigusi.
Geisenheimi uurimiskeskus püüdis viieaastases katses (1990-1994) sordiga “Huchels Leistungsauslese” määrata kindlaks optimaalse aja, millal võsa eemaldatakse. Seal osutus novembrikuu alguses toimuv võrsete eemaldamine hilisema saagikuse seisukohalt optimaalseks.
Siiski sõltub õige aeg haudmete eemaldamiseks ka ilmastikutingimustest ja vastavast asukohast.
Rohustik lõigatakse teravate oksakääridega veidi üle mulla pinna. Ülejäänud varred tõmmatakse märtsis maast välja õrnalt keerutades.
Kui spargli umbrohi on eemaldatud, väetage umbes 100 grammi orgaanilise väetisega ühe meetri sparglirida kohta.
Traditsiooniliselt põletatakse sparglit kahjurite ja haiguste vältimiseks.
Teisel aastal aprillis ja mais
Kevad on asendanud talve ja spargel on tõstetud voodist välja kasvanud. Esialgu kõhklevalt, kuid aprilli kolmandaks nädalaks olid nad elujõulised ja mahla täis.
Esimene spargel koristatakse mai esimesel nädalal ja röstitakse lõkke peal või ja priske pruuni suhkruga.

Pulkade maitse on suurepärane.
Ma ei tea, kas asi on värskuses, sordis või mullas, aga need pulgad on vaieldamatult parimad, mida me kunagi söönud oleme. Uskumatult mahlased ja maitsvad. See on segu valgest ja rohelisest sparglist, kuid ainult parimad mõlemast.