Orgaaniline väetis

Muld, kõigi taimede päritolu ja alus

Mulla värskena, tervena ja toitaineterikkana hoidmine on teie aia kaunite taimede ja kasvuplatside kasvamise jaoks ülioluline.

Põrand on oluline element. Toitainete tarnija, veereservuaar ja stabiilne tugi ühes. Kuid mitte ainult mulla koostis ei ole määrav, ka aednik ise saab palju kaasa aidata, kui ta võtab mõned nõuanded südamele ja hoolitseb oma mulla eest.

Mulla omadused

Ilma terve mullata ei saa kasulikud ja dekoratiivsed taimed korralikult areneda. Seetõttu peaksite kõigepealt teadma, millised mullastikutingimused teie aias valitsevad. Üldiselt on neli peamist klassikalist mullaliiki: liiv, muld, savi ja savi. Loogiliselt on vastavad mullad ka erinevate omadustega - mineraalide, orgaaniliste komponentide või vastupidavuse poolest.

Muldade töödeldavus

Muldasid saab liigitada ka nende töödeldavuse järgi: Liivaseid muldasid nimetatakse kergeteks muldadeks, samas kui saviseid kuni saviseid muldasid nimetatakse rasketeks muldadeks.

Kerged, liivased või ebapiisavalt vettpidavad mullad

Kuigi neid saab väga hästi töödelda, nad transpordivad vett ja toitaineid väga hästi ning soojenevad kiiresti, ei suuda nad vett ja toitaineid piisavalt salvestada, mis võib põhjustada taimede “nälga”.

Mulla huumusesisalduse suurendamiseks,

võite töötada kompostiga või orgaanilise väetisega. Meie arvates ei tohiks kasutada mineraalväetisi, sest nende tootmine on mõnikord väga energiamahukas ja võib põhjustada mulla sooldumist.

Orgaanilised väetised täiendavad aias kasvatatavate kultuuride toitainetega varustamist. Mullas olevad toitained ei ole sageli optimaalselt kasutatavas vormis ja koguses kättesaadavad. Ainult taimede toitainete varustamine väetamise teel võimaldab taimi optimaalselt varustada. Väetamine peab olema kohandatud vastavalt taimede vajadustele. Meie orgaaniliste väetiste kasutamine optimeerib taimede toitumist, soodustab taimede kasvu ning parandab saagikust ja saagi kvaliteeti. Orgaanilise väetamise abil suurendatakse püsivalt mulla viljakust.

Kompostitud looduslikke väetisi järjepidevalt kasutades saate saavutada mulla huumuskihi olulise paranemise. Need väetised kasutavad keerukaid kompostimisprotsesse, et moodustada humiinühendeid, mis moodustavad nn püsiva huumuse.

Humus (orgaaniline aine) parandab mulla struktuuri ja suurendab mulla elujõudu. Huumusesisaldust saab suurendada looduslike väetiste ja hästi laagerdunud kompostide abil. Kompostid peaksid siiski olema täiesti vabad haigustekitajatest ja umbrohuseemnetest. Seetõttu toetage mikroorganisme oma komposti muundamisel lubja või spetsiaalsete kompostistarterite lisamisega.

“Raske” savise ja savise pinnase puhul lõdvendab huumus mulda märkimisväärselt.

Huumusrikas muld säilitab toitained paremini taimedele kättesaadaval kujul (eriti oluline liivase pinnase puhul). Humus vähendab ka lämmastiku leostumist

Humus talletab sademevee - nagu käsn - kujul, mis on taimele kohe kättesaadav; seega on juurtel kuivades faasides rohkem vett!

Orgaanilised väetised ja kompostikiirendid:

ORGASAN täisväetis

Orgaaniline tomativäetis

Horn Gries

Kompostikiirendi

Veekadude vähendamiseks ja mulla veehoidmisvõime suurendamiseks on soovitatav katta voodipeenrad kooremultšiga.

Rasked, savised või tihendatud pinnased sobivad eriti hästi aia- ja maastikuehituses vee- ja toitainereservuaaridena. Vesi ja toitained ei ole aga ideaalselt transporditavad, mis toob endaga kaasa veepuuduse ohu. Samuti võivad need kiiresti mudaseks muutuda või väga kiiresti kuivada, kui need on pikalt päikesevalguse käes. Liiva või komposti lisamine loob õõnsusi ja läbilaskvust, mille kaudu muld saab paremini hingata.

Kui pinnas on tugevalt tihendatud tuleks muld enne esimest külma üles kaevata. Mullaklombid tuleks jätta vabaks. Kuna külmunud vesi paisub, “lõhub” külm mulla ja mureneb kevadel peeneks. Kõige lihtsam on hoida muld peenestatud ja murenevana kõrghaljastusaladel, kuna neid ei kasutata jalgsi.